Poruchou ploché střechy se rozumí úplná nebo částečná ztráta kterékoliv z jejích funkcí. Poruchy můžeme rozdělit na dvě základní skupiny. Jsou to poruchy se zatékáním a problémy s kondenzací vodních par. Je-li střecha zateplená, připadají v úvahu obě skupiny poruch, v případě nezateplené střechy se vyskytují poruchy většinou pouze se zatékáním.
Nejzávažnější poruchou je poškození celistvosti hydroizolační vrstvy a následná ztráta hydroizolační funkce. Jinými slovy zatékání. Problémy se zatékáním, které jsou způsobeny použitím nevhodných materiálů nebo nekvalitně provedenou prací.
Nejčastější místa poruchy:
Problémy s netěsností se mohou vyskytovat i v ploše, je-li zanedbaná údržba nebo nastává degradace povrchu vlivem zanedbání ochrany povrchové vrstvy při stavbě střechy. Velmi často se na stavbách setkáváme s poruchami vodotěsnosti v důsledku mechanického poškození hydroizolačního povlaku nebo jeho porušení následnými stavebními pracemi.
Neřeší-li se problém se zatékáním, dochází ke korozi kovových prvků (různých výztuží, profilovaných plechů) a hnilobě dřevěných materiálů. To vede ke znehodnocení tepelné izolace, dochází ke kondenzaci vodních par a důsledek může být snížené využití vnitřních prostor.
Nejčastěji se vyskytuje ve vrstvě tepelné izolace nebo pod hydroizolační vrstvou. Zabránit kondenzaci má za úkol parotěsná zábrana. Její funkce spočívá v efektivním zamezení vzdušné vlhkosti do prostorů, kde může teplota klesat pod hodnotu teploty rosného bodu. Zde je pro správnou funkci důležité, aby byla parotěsná zábrana provedena v celé ploše dokonale těsně a umístěna nejlépe pod vrstvou tepelné izolace.
Kondenzovaná vlhkost způsobuje závažné poruchy například narušení soudržnosti mezi tepelnou izolací a hydroizolací či degradaci materiálů. To vše může mít za následek poškození interiéru z důvodu průniku vlhkosti.
+420 602 441 584